preskoči na sadržaj

Osnovna škola Fausta Vrančića Šibenik

testovi biologija županijsko natjecanje
školsko natjecanje biologija, stari testovi
Vijesti

SMOTRA BIOSIGURNOST I BIOZAŠTITA

Autor: Dragica Laća Šuljak, 10. 1. 2022.

SMOTRA 

Organizatori Ministarstvo znanosti i obrazovanja Agencija za odgoj i obrazovanje 
Klinika za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ 
Hrvatski zavod za javno zdravstvo
 Hrvatsko društvo za biosigurnost i biozaštitu Hrvatskog liječničkog zbora Sjedište i adresa Državnoga povjerenstva Hrvatsko društvo za biosigurnost i biozaštitu Mirogojska 8 10000 Zagreb e-mail: biosigurnost@gmail.com Predsjednica Državnoga povjerenstva mr. sc. Maja Kassa OŠ Vijenac Vijenac Ivana Meštrovića 36 31000 Osijek Tel: 031/204 232 e-mail: maja.kassa@skole.hr 
Vremenik smotre Međužupanijska smotra: 15. ožujka 2022. (utorak) 
Državna smotra: 11. i 12. svibnja 2022. (srijeda-četvrtak) 
Škola domaćin Državne smotre Osnovna škola Vijenac, Osijek. Vijenac Ivana Meštrovića 36 31000 Osijek

  Pravo sudjelovanja Na smotri učeničkih radova, u okviru projekta Biosigurnost i biozaštita, pravo sudjelovanja imaju timovi osnovnih i srednjih škola sudionica projekta. Svaka škola sudionica projekta može prijaviti jedan tim za svaku odgojno obrazovnu skupinu prijavljenu za sudjelovanje u projektu.

Školski tim mora imati tri učenika i jednog mentora. Isti učenici sudjeluju i na međužupanijskoj i na državnoj smotri (ako budu pozvani).

Obveza je svake škole sudionice projekta Biosigurnost i biozaštita pravodobno obavijestiti sve učenike o mogućnostima i pravilima sudjelovanja.

Napomena: Uporaba imenica (učenik, mentor, član, ravnatelj...) u tekstu podrazumijeva osobe ženskog i muškog spola.

Razine smotre Međužupanijska smotra Državna smotra Školski timovi i kategorije smotre Odgojno-obrazovne skupine:

1. Kategorija: 5. i 6. razred

2. Kategorija: 7. i 8. razred

3. Kategorija: srednje škole

Prijava za sudjelovanje na smotri Prijavu za sudjelovanje na smotri Biosigurnost i biozaštita potrebno je izvršiti do 1. veljače 2022. (utorak) u 23:59 sati.

Prijava učenika na natjecanja i smotre u školskoj godini 2021./2022. vršiti će se putem WEB servisa – aplikacije za Natjecanja i smotre Agencije za odgoj i obrazovanje putem natjecanja.azoo.hr.

Prijavu učenika će vršiti ovlaštene osobe u školama imenovane od strane ravnatelja škola, koje će iz aplikacije preuzimati sve potrebne materijale, ispite i njihova rješenja prema uputi Državnog povjerenstva za pojedino natjecanje ili smotru

. Sudjelovanje na smotri Biosigurnost i biozaštita sastoji se od dvije sastavnice. Prva je izrada postera na zadanu temu koji predstavlja rezultat timskog rada učenika i mentora uključenih u projekt, a druga video rad sa snimkom izlaganja školskog tima. Pristup i obrada teme moraju biti u skladu s uzrastom učenika. Međužupanijska smotra

Prva razina natjecanja je međužupanijska smotra. Hrvatska je podijeljena u tri regije kojoj pripadaju sljedeće županije: 1. Istočna Hrvatska (Osječko-baranjska, Vukovarsko-srijemska, Brodsko-posavska. Virovitičko-podravska, Bjelovarsko-bilogorska, Požeško-slavonska) Sjedište regionalnog povjerenstva: OŠ Vijenac Vijenac Ivana Meštrovića 36 31000 Osijek Tel: 031/204 232 Email: ravnatelj@os-vijenac-os.skole.hr Predsjednica međužupanijskog povjerenstva: Andreja Dorić, prof. Email: andreja.doric@skole.hr Email međužupanijskog povjerenstva: osijek.biosigurnost@gmail.com

2. Središnja Hrvatska (Grad Zagreb, Zagrebačka županija, Krapinsko-zagorska, Koprivničko-križevačka, Varaždinska, Međimurska i Sisačko-moslavačka) Sjedište regionalnog povjerenstva: Nadbiskupska klasična gimnazija Voćarska cesta 106 10000 Zagreb Tel: 01/4680 425 E-mail: ured.nkg.zagreb@gmail.com Predsjednica međužupanijskog povjerenstva: Karmela Đapić, prof. Email: kdjapic1@gmail.com Email međužupanijskog povjerenstva: zagreb.biosigurnost@gmail.com

3. Primorska Hrvatska (Istarska, Primorsko-goranska, Ličko-senjska, Karlovačka, Zadarska, Šibensko-kninska, Splitsko-dalmatinska, Dubrovačko-neretvanska) Sjedište regionalnog povjerenstva: OŠ Josipa Pupačića Trg Kralja Tomislava 1 21310 Omiš Tel: 021/861-530 Mail: os-josip-pupacic@os-jpupacic-omis.skole.hr Predsjednica međužupanijskog povjerenstva: Tamara Banović, prof. Email: tamara.banovic@skole.hr Email međužupanijskog povjerenstva: split.biosigurnost@gmail.com

Na prijedlog Državnog povjerenstva i Agencije za odgoj i obrazovanje, Ured za obrazovanje Osječko-baranjske, Splitsko-dalmatinske županije i Grada Zagreba imenuje predsjednika i članove međužupanijskog povjerenstva (3 člana) i članove prosudbenog povjerenstva, za osnovne škole 6 članova i 3 člana za srednje škole. Način izrade postera Poster može biti izrađen digitalno, ručno ili kombinirano, u propisanoj veličini.

Poster predstavlja rezultat istraživačkog rada na zadanu temu i radi se po uzoru na znanstvene postere.

Mora sadržavati uvodni dio, razradu teme, predstavljanje rezultata istraživanja i zaključak te priloge poput fotografija, dijagrama i sl. koji predstavljaju rezultate rada. Elemente vrednovanja postera i video rad donosi Državno povjerenstvo i sastavni su dio propozicija za održavanje smotre Biosigurnost i biozaštita.

Poster mora biti primjeren uzrastu učenika i u skladu sa znanjima i vještima učenika svake kategorije. Veličina postera Zadana veličina fizičkog postera je 1000 mm x 700 mm što odgovara formatu B1. Posteri u fizičkom i digitalnom obliku moraju biti istovjetni.

Teme postera Prijedlozi tema postera: 5. i 6. razred

1. Hrana i voda-kako ih učiniti sigurnima?

2. Kako spriječiti i liječiti zarazne bolesti

3. Vlastiti dom kao izvor zaraze istraživanja u domeni zaraznih bolesti- koji su najveći još neriješeni izazovi;

7. i 8. razred 1. Najzaraznije bolesti na svijetu

2. Mikrobiom-imamo li koristi od mikroorganizama?

3. Zarazne bolesti koje se prenose vektorima

Srednja škola

1. Istraživanja u domeni zaraznih bolesti - koji su najveći još neriješeni izazovi

2. Utjecaj otkrića cjepiva na čovječanstvo

3. Biološki napadi kroz povijest Podaci o sudionicima

Svaki poster treba sadržavati sljedeće podatke: Naziv škole Županija Mjesto Ime i prezime učitelja/nastavnika mentora Ime i prezime učenika, razred Elementi vrednovanja postera

ELEMENTI VREDNOVANJA POSTERA

Sadržaj postera lako se prati bez prisutnosti autora. Tekst postera sažet je i jezgrovit, pisan spretnom uporabom znanstvenog stila primjerenom uzrastu učenika. Tekst je gramatički i pravopisno ispravan. Jasno su istaknuti ciljevi i hipoteza istraživanja.

Rezultati su dokumentirani fotografijama, crtežima, tablicama i/ili grafičkim prikazima. Svi slikovni i tablični prikazi pravilno su označeni brojem (ispod slike, iznad tablice) i opisani te su razumljivi sami po sebi, odnosno bez čitanja popratnog teksta. Poster je skladno oblikovan, uredan, lako čitljiv, privlači pozornost što uključuje skladnu upotrebu boja, slika, podloge, fontova slova i dodataka.

Fotografije, ilustracije i grafički prikazi koji nisu autorsko djelo popraćeni su navodom izvora s kojih su preuzeti . Poster je izrađen prema zadanim uputama (1000 mm x700 mm) te čitljiv s udaljenosti od oko 2 m. Poster sadrži kratki pregled najvažnijih zaključaka, koji se nadovezuju na istaknute ciljeve i hipoteze. Poster sadrži sve zadane elemente (uvodni dio, razradu teme, predstavljanje rezultata istraživanja, zaključak i priloge).

Način izrade videorada: Videorad predstavlja snimku prezentiranja postera tj. izlaganje učenika na odabranu temu. Namjena videorada je zamjena za prezentiranje postera u živo tako da videorad mora biti zvučno i kvalitetom slike reprezentativan. Na videoradu moraju biti vidljivi članovi grupe koji prezentiraju. Trajanje videorada je ograničeno na pet minuta, a potrebno ga je izraditi i poslati međužupanijskom povjerenstvu u mp4 formatu. Obvezni podaci koje video treba sadržavati su: naziv škole, županija, mjesto, ime i prezime učitelja/nastavnika mentora te ime, prezime i razred učenika.

ELEMENTI VREDNOVANJA ZA VIDEORADA (PREZENTIRANJE PROJEKTA) Cilj i hipoteza istraživanja jasno su naglašeni i predstavljeni. Sažeto i precizno je obrazložen odabir teme i/ili motiv za istraživanje. Primijenjene metode rada su u prezentaciji sažeto i logično objašnjene. U prezentaciji su objašnjeni svi pojmovi važni za razumijevanje istraživanja. Rezultati u prezentaciji opisani su jasno, logičnim slijedom koji prati ciljeve, hipotezu i metodologiju istraživanja. Učenici govore odmjerenom brzinom, bez poštapalica i dovoljno glasno i jasno. Učenici se koriste hrvatskim književnim govorom. Iz načina prezentiranja vidljivo je da su učenici aktivno sudjelovali u izvođenju prezentiranog istraživanja. Učenici poštuju vremensko ograničenje prezentacije - izlaganje traje najviše 5 minuta U svom nastupu, učenici su uvjerljivi, sigurni i spontani te izbjegavaju čitanje (govor nije „naučen napamet“ i/ili „preuvježban“) pokazujući vještinu prezentiranja uz dobro poznavanje problematike.

 








Hrvatski crveni križ-natjecanje

Na natjecanju u kategoriji PODMLATKA mogu biti zadane sljedeće ozljede i situacije:

1. Uvod u prvu pomoć 

2. Opći postupak na mjestu nesreće 

3. Postupak s ozlijeđenom osobom 
4. Materijali za pružanje prve pomoći 
5. Transportni položaji 
6. Gubitak svijesti: - osoba bez svijesti koja diše normalno (bočni položaj) - osoba bez svijesti koja ne diše ili ne diše normalno (oživljavanje)
7. Krvarenje 
8. Šok 
9. Ozljede i rane: - postupak prve pomoći kod rana - postupak prve pomoći kod stranog tijela u rani - opekline - ozljede glave - ozljede prsnog koša - ozljede trbuha
10. Ozljede kostiju i zglobova - prijelomi - ozljede zglobova - ozljede zdjelice
11. Gušenje stranim tijelom u dišnom putu 
12. Utjecaj visokih i niskih temperatura na organizam
13. Ubodi i ugrizi životinja (pčela, osa, stršljen)
14. Srčani udar 
15. Moždani udar 
16. Napadaj astme 
17. Konvulzije
 
 
 
 
 
 
Natjecateljska ekipa se sastoji od 5 članova i 1 rezervnog člana. 
Pisani dio članovi rješavaju samostalno, bodovi se zbrajaju. Praktični dio obavljaju ekipno.
 
Bodovanje:
 
PISMENI  DIO: 
-30 BODOVA  iz poznavanja povijesti humanitarnih organizacija
 
-30 BODOVA  poznavanje znanja i vještina pružanja prve pomoć
 
 PRAKTIČNI DIO : 60 BODOVA   znanja i vještina pružanja prve pomoć
 
 
Literatura:
 
1. proslogodišnji testovi
 
 
 
2. Edukativni materijali dostupni na službenim web stranicama Hrvatskog Crvenog križa pod kategorijom Mladi - Natjecanje mladih – Repetitorij prve pomoći
 
 
 
 
 
3. Video materijali dostupni na službenom YouTube kanalu Hrvatskog Crvenog križa.
 
 
 
4 Priručnik „Humane vrednote - odgoj za humanost“, Hrvatski Crveni križ, Zagreb
 
 
 
 
 
ŠKOLSKO NATJECANJE IZ BIOLOGIJE

 

                           Školsko  natjecanje iz biologije 2020.

 

OŠ Fausta Vrančića

Trg Ivana Gorana Kovačića 2

Šibenik

Razred ili kategorija natjecanja        OSMI ( 8.)

Rb.

Ime i prezime učenika/ce

Ime škole

Mjesto

Broj županije

Ime i prezime mentora

Broj bodova

1.

05052 MOLJAC

OŠ Fausta Vrančića

 

Šibenik

XV

Dragica Laća Šuljak

26/30

2.

12020 DŽEDAJ

OŠ Fausta Vrančića

 

Šibenik

XV

Dragica Laća Šuljak

25,5/30

3.

55555 BOMBA

OŠ Fausta Vrančića

 

Šibenik

XV

Dragica Laća Šuljak

23/30

4.

99999 BOMBA

OŠ Fausta Vrančića

 

Šibenik

XV

Dragica Laća Šuljak

16/30

  


 

        SEDMI ( 7.)

Rb.

Ime i prezime učenika/ce

Ime škole

Mjesto

Broj županije

Ime i prezime mentora

Broj bodova

1.

29946 IDEGAS

 

OŠ Fausta Vrančića

 

Šibenik

XV

Dragica Laća Šuljak

23.5/30

2.

23232 PLOČA

 

OŠ Fausta Vrančića

 

Šibenik

XV

Dragica Laća Šuljak

20/30

3.

22222REŠI

 

OŠ Fausta Vrančića

 

Šibenik

XV

Dragica Laća Šuljak

19,5/30

Natjecanje iz biologije 2020.

Vremenik natjecanja

Školsko natjecanje: 7. veljače 2020. (petak)

Županijsko natjecanje: 23. ožujka 2020. (ponedjeljak)

Državno natjecanje: 6. – 9. svibnja 2020. (srijeda – subota)

 

Na natjecanju mladih biologa mogu sudjelovati učenici 7. i 8. razreda osnovne škole te učenici sva četiri razreda gimnazije ili srednjih strukovnih škola. Učenici se natječu u poznavanju, razumijevanju i primjeni nastavnih sadržaja i ishoda iz biologije. Na natjecanju mogu sudjelovati i učenici koji su izradili istraživački projekt. Obveza je svake škole pravodobno izvijestiti sve učenike o mogućnostima i pravilima sudjelovanja.

1.4. STRUKTURA NATJECANJA

 

Natjecanja u znanju na školskoj, županijskoj i državnoj razini organiziraju se u šest skupina (kategorija):

  1. skupina: 7. razred osnovne škole
  2. skupina: 8. razred osnovne škole (zasebne kategorije na školskoj i županijskoj razini učenici iz škola koje sudjeluju u eksperimentalnom programu „Škola za život“)
  3. skupina: 1. razred srednje škole
  4. skupina: 2. razred srednje škole (zasebne kategorije na školskoj i županijskoj razini učenici iz škola koje sudjeluju u eksperimentalnom programu „Škola za život“)
  5. skupina: 3. razred srednje škole
  6. skupina: 4. razred srednje škole

 

Učenici osnovnih škola natječu se u poznavanju, razumijevanju i primjeni sljedećih bioloških koncepata i nastavnih sadržaja:

 

7. razred

 

Školsko natjecanje: Organiziranost prirode i obilježja živih bića, Kretanje živih bića, Prehrana živih bića te nastavni sadržaji i ishodi prethodnih razreda koji su povezani s navedenim konceptima.

Županijsko natjecanje: Sve navedeno za školsko natjecanje i Disanje živih bića te nastavni sadržaji i ishodi prethodnih razreda koji su povezani s navedenim konceptima.

Državno natjecanje: Učenici izvode praktične radove i pisano rješavaju zadatke čiji su sadržaj i ishodi  obuhvaćeni svim ishodima 7. razreda Kurikuluma nastavnog predmeta Biologija za osnovne škole i gimnazije, te sadržaji i ishodi prethodnih razreda, povezani s određenim zadatkom. 

 
8. razred 

 

Školsko natjecanje: Roditelji i potomci, DNA molekula, Građa i funkcija ljudskog organizma, Građa i uloga spolnih organa, Začeće i razvitak djeteta prije rođenja, Od rođenja do smrti, Odgovorno spolno ponašanje, Kosti i veze među kostima, Mišići te nastavni sadržaji i ishodi prethodnih razreda koji su povezani s navedenim sadržajima.

Učenici iz škola koje provode eksperiment „Škola za život“: Regulacija tjelesnih tekućina, Rast, razvoj i razmnožavanje živih bića te nastavni sadržaji i ishodi prethodnih razreda koji su povezani s navedenim konceptima.

Županijsko natjecanje: Sve navedeno za školsko natjecanje i Živčana stanica i živac, Živčani sustav, Ovisnosti, Osjetilo vida, Osjetila sluha i ravnoteže, Ostala osjetila te nastavni sadržaji i ishodi prethodnih razreda koji su povezani s navedenim sadržajima.

Učenici iz škola koje provode eksperiment „Škola za život“: Sve navedeno za školsko natjecanje i Živčani sustav, Osjetila te nastavni sadržaji i ishodi prethodnih razreda koji su povezani s navedenim konceptima.

Državno natjecanje: Učenici izvode praktične radove i pisano rješavaju zadatke čiji su sadržaj i ishodi povezani s određenim zadatkom, uključujući sadržaje prethodnih razreda.

https://www.azoo.hr/index.php?view=catalog&id=17&ft=1&fv=89

Priloženi dokumenti:
natjecanje iz biologije 2020..docx

 > Nastava  > Predmeti  > Biologija / Priroda
CMS za škole logo
Osnovna škola Fausta Vrančića Šibenik / Trg Ivana Gorana Kovačića br. 2, HR-22000 Šibenik / os-fvrancica-si.skole.hr / fausta.vrancica@os-fvrancica-si.skole.hr
preskoči na navigaciju