preskoči na sadržaj

Osnovna škola Fausta Vrančića Šibenik

testovi biologija županijsko natjecanje
školsko natjecanje biologija, stari testovi
Vijesti

BIOSIGURNOST I BIOZAŠTITA

Autor: Dragica Laća Šuljak, 30. 8. 2021.

Biosigurnost i biozaštita -

  izvannastavna aktivnost i izborni program u osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj

 

Tijekom školske godine 2020./2021. godine u 122 osnovne i srednje škole uspješno je proveden  pilot-projekt Biosigurnost i biozaštita u osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj i organizirana Državna smotra učeničkih radova Biosigurnost i biozaštita.

 

Tijekom školske godine 2020./2021. godine u 122 osnovne i srednje škole uspješno je proveden  pilot-projekt Biosigurnost i biozaštita u osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj i organizirana Državna smotra učeničkih radova Biosigurnost i biozaštita.

Izbijanjem pandemije virusa SARS-CoV-2 uočena je važnost dodatne edukacije učenika, učitelja, nastavnika i stručnih suradnika o navedenom problemu. Važnost promicanja vrijednosti očuvanja ljudskoga zdravlja i prevencije zaraznih bolesti bio je glavni poticaj za pokretanje ovoga projekta kako bi se u osnovne i srednje škole u Republici Hrvatskoj uvelo poučavanje o sadržajima vezanima uz biosigurnost i biozaštitu. Nositelji projekta su Klinika za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“, Zagreb, Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Hrvatsko društvo za biosigurnost i biozaštitu u partnerstvu s OŠ Vijenac, Osijek. Voditeljica projekta je prof. dr. sc. Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“,  predsjednica Hrvatskog društva za biosigurnost i biozaštitu i predsjednica Akademije medicinskih znanosti Hrvatske. Nacionalni koordinator za osnovne škole je mr. sc. Maja Kassa iz Osnovne škole Vijenac Osijek, dr. sc. Ljiljana Žmak iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, dopredsjednica Hrvatskog društva za biosigurnost i biozaštitu je znanstveni koordinator. Stručni suradnici u projektu su: dr. sc. Ivan Christian Kurolt, mag. mol. bio., Klinika za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“, doc. dr. sc. Rok Čivljak, dr. med., Klinika za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“, prim. dr. sc. Ivana Pavić Šimetin, dr. med. iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo,  Marina Ništ, prof., viša savjetnica iz Agencije za odgoj i obrazovanje, Andreja Dorić, prof. iz Osnovne škole Darda - zadužena za organizacijske poslove, stručna usavršavanja učitelja i nastavnika i metodičko-didaktičku provedbu Kurikuluma, Vesna Vrbošić, prof. iz OŠ Vijenac i  Dinko Kralik, dr. vet. med. iz Poljoprivredno-veterinarske škole, Osijek,

Glavni ciljevi projekta su upoznavanje učenika s važnošću stručnoga, znanstvenoga, globalnoga i osobnoga pristupa u sprječavanju širenja zaraznih bolesti; upoznavanje s opasnim uzročnicima i njihovim načinom djelovanja; usvajanje odgovornoga ponašanja prema vlastitome i tuđem zdravlju u školi, obiteljskome domu, društvu i okolišu; analiziranje potencijalnih opasnosti biougroze i načina prevencije; osposobljavanje učenika za prosuđivanje i vrednovanje informacija u javnom medijskom prostoru; popularizacija znanosti i istraživanja u STEM području kroz učenički istraživački rad; razvijanje interesa za znanost i istraživanje; razvijanje suradničkoga odnosa među učenicima te učenicima i mentorima; razvijanje i usavršavanje digitalnih kompetencija kroz izradu digitalnih video i audiomaterijala; poticanje komunikacijskih i prezentacijskih vještina; stručno usavršavanje učitelja, nastavnika i stručnih suradnika. Projekt se provodi u osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj u okviru izvannastavne aktivnosti Biosigurnost i biozaštita sa planiranih  35 ili 70 sati ili kao projekt u okviru školskoga kurikuluma. Učenici pod mentorstvom svojih učitelja mentora obrađuju sadržaje učenja i ostvaruju ishode učenja planirane Kurikulumom  izvannastavne aktivnosti Biosigurnost i biozaštita.

Planirane ishode učenici ostvaruju istraživačkim radom, problemskom nastavom,  rješavanjem problema, praktičnim radom, unoseći, obrađujući i analizirajući podatke dobivene istraživanjem, izrađujući plakate i prezentacije, sudjelovanjem u raspravama kreativno se izražavajući, rješavanjem kvizova i ostalim metodičkim postupcima i aktivnostima kojima se ostvaruje aktivno učenje.

          Na kraju nastavne godine planirano je održavanje Državne smotre učeničkih radova u sklopu projekta Biosigurnost i biozaštita kroz predstavljanje rezultata istraživačkih radova, prezentacija, malih znanstvenih postera i videouradaka u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje.

Svi scenariji poučavanja prilagođeni su mogućoj nastavi na daljinu. Na digitalnoj platformi su za svaki nastavni sat pripremljeni i ponuđeni nastavni sadržaji i materijali potrebni za rad učenika, učitelja i nastavnika.

Pozivamo učitelje i nastavnike Biologije te učitelje i nastavnike ostalih predmeta koji pripadaju STEM području kao i zainteresirane stručne suradnike koji žele sudjelovati u projektu i provoditi izvannastavnu aktivnost Biosigurnost i biozaštita u osnovnim školama da se jave na navedeni javni poziv.

24. i 25. kolovoza 2021. godine, Klinika za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“, Hrvatski zavod za javno zdravstvo te Hrvatsko društvo za biosigurnost i biozaštitu će održati Državni stručni skup za učitelje i nastavnike u projektu Biosigurnost i biozaštita koji je objavljen i preko stranica AZOO.

S obzirom da se radi o izvannastavnoj aktivnosti, dodatnoj nastavi u STEM području, svaka škola može prijaviti samo jednog mentora kojemu ove aktivnosti ulaze u zaduženje. Iznimno u većim školama gdje će se aktivnost provoditi u kombiniranim skupinama npr. 5. i 6. razred i 7. i 8. razred mogu biti dva mentora.  Ukoliko se projekt provodi kao projekt u okviru školskog kurikuluma bez zaduženja učitelja, moguće je prijaviti jednog mentora.

Projekt ima suglasnost i preporuku Ministarstva znanosti i obrazovanja za provođenje u osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj.

U projektu mogu sudjelovati i škole koje su sudjelovale u pilot-projektu.

Mrežna stranica projekta je dostupna na poveznici: https://bit.ly/2Y7LLB1

Dodatna pitanja možete uputiti na adresu elektroničke pošte: biosigurnost@gmail.com.

Prijava na Javni poziv dostupna je na poveznici:

Osnovne škole

Srednje škole

NAPOMENA:

Osobni podatci učitelja i stručnih suradnika obradit će se isključivo u svrhu provedbe Javnoga poziva za sudjelovanje u pilot-projektu Biosigurnost i biozaštita kao izvannastavne aktivnosti u osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj u školskoj godini 2021./2022.  sukladno Zakonu o provedbi Opće uredbe o zaštiti podataka („Narodne novine“ br. 42/18) i Uredbe (EU) 2016/679).

 

 

prof. dr. sc. Alemka Markotić, dr. med.                                                  

Klinika za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“,                                                                                

Hrvatsko društvo za biosigurnost i biozaštitu

Voditeljica projekta

 

mr. sc. Maja Kassa, prof.

Osnovna škola Vijenac, Osijek

Nacionalni koordinator za osnovne škole

 

dr. sc. Ljiljana Žmak, dr. med.

Hrvatsko društvo za biosigurnost i biozaštitu

Hrvatski zavod za javno zdravstvo

Znanstveni koordinator projekta

 

 

Agencija za odgoj i obrazovanje podržala provedbu projekta Biosigurnost i biozaštita

Ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje dr. sc. Dubravka Brezak Stamać održala je 13. srpnja 2021. godine radni sastanak kojem su nazočile  prof. dr. sc. Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“, predsjednica Akademije medicinskih znanosti Hrvatske i Hrvatskog društva za biosigurnost i biozaštitu Hrvatskoga liječničkog zbora – voditeljica projekta Biosigurnost i biozaštita u osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj, mr. sc. Maja Kassa, iz OŠ Vijenac iz Osijeka i Hrvatskog društva za biosigurnost i biozaštitu, autorica i nacionalnoa koordinatorica projekta i dr. sc. Ljiljana Žmak, iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, dopredsjednica Hrvatskog društva za biosigurnost i biozaštitu.

Ravnateljica Agencije je pružila punu potporu provedbi projekta Biosigurnost i biozaštita i nastavku suradnje kroz organizaciju stručnih skupova za učitelje i nastavnike, održavanje Državne smotre učeničkih radova te savjetodavnu i stručnu








Hrvatski crveni križ-natjecanje

Na natjecanju u kategoriji PODMLATKA mogu biti zadane sljedeće ozljede i situacije:

1. Uvod u prvu pomoć 

2. Opći postupak na mjestu nesreće 

3. Postupak s ozlijeđenom osobom 
4. Materijali za pružanje prve pomoći 
5. Transportni položaji 
6. Gubitak svijesti: - osoba bez svijesti koja diše normalno (bočni položaj) - osoba bez svijesti koja ne diše ili ne diše normalno (oživljavanje)
7. Krvarenje 
8. Šok 
9. Ozljede i rane: - postupak prve pomoći kod rana - postupak prve pomoći kod stranog tijela u rani - opekline - ozljede glave - ozljede prsnog koša - ozljede trbuha
10. Ozljede kostiju i zglobova - prijelomi - ozljede zglobova - ozljede zdjelice
11. Gušenje stranim tijelom u dišnom putu 
12. Utjecaj visokih i niskih temperatura na organizam
13. Ubodi i ugrizi životinja (pčela, osa, stršljen)
14. Srčani udar 
15. Moždani udar 
16. Napadaj astme 
17. Konvulzije
 
 
 
 
 
 
Natjecateljska ekipa se sastoji od 5 članova i 1 rezervnog člana. 
Pisani dio članovi rješavaju samostalno, bodovi se zbrajaju. Praktični dio obavljaju ekipno.
 
Bodovanje:
 
PISMENI  DIO: 
-30 BODOVA  iz poznavanja povijesti humanitarnih organizacija
 
-30 BODOVA  poznavanje znanja i vještina pružanja prve pomoć
 
 PRAKTIČNI DIO : 60 BODOVA   znanja i vještina pružanja prve pomoć
 
 
Literatura:
 
1. proslogodišnji testovi
 
 
 
2. Edukativni materijali dostupni na službenim web stranicama Hrvatskog Crvenog križa pod kategorijom Mladi - Natjecanje mladih – Repetitorij prve pomoći
 
 
 
 
 
3. Video materijali dostupni na službenom YouTube kanalu Hrvatskog Crvenog križa.
 
 
 
4 Priručnik „Humane vrednote - odgoj za humanost“, Hrvatski Crveni križ, Zagreb
 
 
 
 
 
ŠKOLSKO NATJECANJE IZ BIOLOGIJE

 

                           Školsko  natjecanje iz biologije 2020.

 

OŠ Fausta Vrančića

Trg Ivana Gorana Kovačića 2

Šibenik

Razred ili kategorija natjecanja        OSMI ( 8.)

Rb.

Ime i prezime učenika/ce

Ime škole

Mjesto

Broj županije

Ime i prezime mentora

Broj bodova

1.

05052 MOLJAC

OŠ Fausta Vrančića

 

Šibenik

XV

Dragica Laća Šuljak

26/30

2.

12020 DŽEDAJ

OŠ Fausta Vrančića

 

Šibenik

XV

Dragica Laća Šuljak

25,5/30

3.

55555 BOMBA

OŠ Fausta Vrančića

 

Šibenik

XV

Dragica Laća Šuljak

23/30

4.

99999 BOMBA

OŠ Fausta Vrančića

 

Šibenik

XV

Dragica Laća Šuljak

16/30

  


 

        SEDMI ( 7.)

Rb.

Ime i prezime učenika/ce

Ime škole

Mjesto

Broj županije

Ime i prezime mentora

Broj bodova

1.

29946 IDEGAS

 

OŠ Fausta Vrančića

 

Šibenik

XV

Dragica Laća Šuljak

23.5/30

2.

23232 PLOČA

 

OŠ Fausta Vrančića

 

Šibenik

XV

Dragica Laća Šuljak

20/30

3.

22222REŠI

 

OŠ Fausta Vrančića

 

Šibenik

XV

Dragica Laća Šuljak

19,5/30

Natjecanje iz biologije 2020.

Vremenik natjecanja

Školsko natjecanje: 7. veljače 2020. (petak)

Županijsko natjecanje: 23. ožujka 2020. (ponedjeljak)

Državno natjecanje: 6. – 9. svibnja 2020. (srijeda – subota)

 

Na natjecanju mladih biologa mogu sudjelovati učenici 7. i 8. razreda osnovne škole te učenici sva četiri razreda gimnazije ili srednjih strukovnih škola. Učenici se natječu u poznavanju, razumijevanju i primjeni nastavnih sadržaja i ishoda iz biologije. Na natjecanju mogu sudjelovati i učenici koji su izradili istraživački projekt. Obveza je svake škole pravodobno izvijestiti sve učenike o mogućnostima i pravilima sudjelovanja.

1.4. STRUKTURA NATJECANJA

 

Natjecanja u znanju na školskoj, županijskoj i državnoj razini organiziraju se u šest skupina (kategorija):

  1. skupina: 7. razred osnovne škole
  2. skupina: 8. razred osnovne škole (zasebne kategorije na školskoj i županijskoj razini učenici iz škola koje sudjeluju u eksperimentalnom programu „Škola za život“)
  3. skupina: 1. razred srednje škole
  4. skupina: 2. razred srednje škole (zasebne kategorije na školskoj i županijskoj razini učenici iz škola koje sudjeluju u eksperimentalnom programu „Škola za život“)
  5. skupina: 3. razred srednje škole
  6. skupina: 4. razred srednje škole

 

Učenici osnovnih škola natječu se u poznavanju, razumijevanju i primjeni sljedećih bioloških koncepata i nastavnih sadržaja:

 

7. razred

 

Školsko natjecanje: Organiziranost prirode i obilježja živih bića, Kretanje živih bića, Prehrana živih bića te nastavni sadržaji i ishodi prethodnih razreda koji su povezani s navedenim konceptima.

Županijsko natjecanje: Sve navedeno za školsko natjecanje i Disanje živih bića te nastavni sadržaji i ishodi prethodnih razreda koji su povezani s navedenim konceptima.

Državno natjecanje: Učenici izvode praktične radove i pisano rješavaju zadatke čiji su sadržaj i ishodi  obuhvaćeni svim ishodima 7. razreda Kurikuluma nastavnog predmeta Biologija za osnovne škole i gimnazije, te sadržaji i ishodi prethodnih razreda, povezani s određenim zadatkom. 

 
8. razred 

 

Školsko natjecanje: Roditelji i potomci, DNA molekula, Građa i funkcija ljudskog organizma, Građa i uloga spolnih organa, Začeće i razvitak djeteta prije rođenja, Od rođenja do smrti, Odgovorno spolno ponašanje, Kosti i veze među kostima, Mišići te nastavni sadržaji i ishodi prethodnih razreda koji su povezani s navedenim sadržajima.

Učenici iz škola koje provode eksperiment „Škola za život“: Regulacija tjelesnih tekućina, Rast, razvoj i razmnožavanje živih bića te nastavni sadržaji i ishodi prethodnih razreda koji su povezani s navedenim konceptima.

Županijsko natjecanje: Sve navedeno za školsko natjecanje i Živčana stanica i živac, Živčani sustav, Ovisnosti, Osjetilo vida, Osjetila sluha i ravnoteže, Ostala osjetila te nastavni sadržaji i ishodi prethodnih razreda koji su povezani s navedenim sadržajima.

Učenici iz škola koje provode eksperiment „Škola za život“: Sve navedeno za školsko natjecanje i Živčani sustav, Osjetila te nastavni sadržaji i ishodi prethodnih razreda koji su povezani s navedenim konceptima.

Državno natjecanje: Učenici izvode praktične radove i pisano rješavaju zadatke čiji su sadržaj i ishodi povezani s određenim zadatkom, uključujući sadržaje prethodnih razreda.

https://www.azoo.hr/index.php?view=catalog&id=17&ft=1&fv=89

Priloženi dokumenti:
natjecanje iz biologije 2020..docx

 > Nastava  > Predmeti  > Biologija / Priroda
CMS za škole logo
Osnovna škola Fausta Vrančića Šibenik / Trg Ivana Gorana Kovačića br. 2, HR-22000 Šibenik / os-fvrancica-si.skole.hr / fausta.vrancica@os-fvrancica-si.skole.hr
preskoči na navigaciju