HRT reportaža o našoj školi: Mali znanstvenci, novinari i glumci iz šibenske osnovne škole

Autor: Snježana Ćaleta, Ivona Matejčić, 9. 4. 2024.

Oni su mali znanstvenici, vole pomagati jedni drugima, snimaju i radio emisije i sve im je zabavno i zanimljivo. Za našu današnju rubriku "I mi idemo u školu" posjetili smo OŠ Fausta Vrančića u Šibeniku.

LINK NA VIDEO REPORTAŽE HRT-A  ...

Prije tri godine, učiteljica ih je pitala: što vas najviše zanima? Rekli su - želimo istraživati. I eto do danas imaju aktivnost - mali znanstvenici.

Kroz igru istražuju i uče:

- Ne istražujemo samo u razredu, idemo i u prirodu i istražujemo što se događa vani, kažu mali znanstvenici.

U poslu su i prvašići - do Uskrsa je ostalo nekoliko dana, a narudžbe na sve strane:

- Prvašići izrađuju uskrsne čestitke koje će ići svim djelatnicima škole, a nešto će ići i u Gradsku knjižnicu na izložbu. Sve je njihova kreacija, ističe učiteljica Ana Crnica.

Ako i ne znaju sva slova, napisat će što znaju, kažu glavno da je čestitka od srca. I jedva čekaju uskrsni doručak.

Osmaši žele pomoći sedmašima i prenijeti im sve znanje o reanimaciji. Pod budnim okom profesorice odvija se posljednji dogovor i proba - i u učionicu:

- To nam je važno za ne daj Bože ako se nađemo u situaciji da možemo pomoći prije nego dođe hitna, ističe učitenica Katja Vuletin.

U susjednoj učionici sasvim nešto drugo: dramska grupa. Čitaju priču i snimaju se, i paze  jer sve će biti snimljeno kao mala radioemisija, koju će svi moći čuti na stranicama škole.

- U okviru školskog projekta Zabavna čitaonica odvija se suradnja između dramske skupine i knjižničara kroz razne aktivnosti poput čitanja naglas, snimanje zvučnih priča, napominje učiteljica Melita Ković.

Sve kako bi što više, ali i izražajnije čitali. A da zavole matematiku, brine se nastavnica Marijana Boljat. Zatekli smo ih kako obrađuju broj pi. Učiteljica se pobrinula da ga upoznaju i na slatki način:

- Ja sam ispekla tortu sa brojem pi. Matematika je inače teška, ali ovako na zabavan način vidi se da im nije teško. Korisno je i jednostavno, kaže nastavnica Marijana.

Ravnateljica Snježana Ćaleta nam otkriva jesu li zadovoljni brojem učenika u školi u središtu Šibenika.

- Imamo 285 učenika, jako smo zadovoljni i zadovoljni smo što smo u gradskoj jezgri gdje je sve više apartmana i starijeg stanovništva tako da je brojka od 285 zadovoljavajuća, komentira ravnateljica Ćaleta.

Dodaje da su "privilegirani zato što su u centru, sve im je blizu":

- Imamo knjižnicu, park, veliko dvorište, mnogo aktivnosti, sretnu i zadovoljnu djecu, zaključuje ravnateljica.

RASPORED ZVONJENJA

JUTARNJA SMJENA