NASILJE U SPORTU - debata

Autor: Administrator , 23. 11. 2017.

Povodom Međunarodnog dana dječnih prava, 20.11. 2017., u Gradskoj knjižnici Juraj Šišgorić održana je parlaonica na temu nasilja u sportu. U debati su se "borili" osmaši Osnovne škole Jurja Dalmatinca s osmašima  Osnovne škole Fausta Vrančića.  Naši faustovci dobili su zadatak obraniti  nezavidnu tezu da je nasilje nemoguće sprijačiti i da se nije moglo bolje djelovati kako bi se spriječilo nasiljje koje se dogodilo na šibenskom Starom pazaru povodom utakmice Hajduk- Šibenik kad su šibenski navijači koji  su se okupljali za korteo napadnuti od strane navijača splitskog Hajduka. Mnogi učenici nisu željeli sudjelovati u debati jer su dobili težu tezu koju su smatrali neobranjivom, i nisu mogli zastupati ono u što ne vjeruju...  Ali, našlo se tu desetak hrabrih učenika 8.a i 8.b razreda , Tedi Trkulja, Lorenzo Gulin, Antonio Bačić, Marija Tabula, Bartol Šanić, Ana Jakovljević, Nardo Vladić, Svetin Vukičević, Marija Cinotti, Roko Mrša, Ena Škarica, kojima se pridružio "naš veteran" Karlo Abazi... Tedi Trkulja je u uvodnoj riječi naglasio da je svaku stvar uvijek moguće napraviti makar za nijansu bolje nego što je učinjena i naveo je primjere iz znanosti, sporta, kulture, škole... Svoju tezu učenici su dalje gradili na usporedbi nasilja s vodom kojoj možemo postavljati brane, ali njezin tok ne možemo zaustaviti...voda prolazi oko brane, ponire, isparava pa pada, ali ne možemo je u potpunosti zaustaviti... Slično tome, osobe koje se žele tući naći će način kako da to učine. Na spomenutoj utakmici, policija je poslala ophodnje na sve moguće točke gdje je očekivala da bi moglo biti izgreda, stoga su torcidaši došli dan prije svojim "kolegama" u Vodice, a oni su ih prevezli po dvoje troje barkama i osobnim automobilima do grada. U dogovoreno vrijeme spustili se kao tuča na Stari pazar i iznenadili šibenske navijače jednako kao i policajce, došlo je do tučnjave većih razmjera.... Značajan doprinos našoj debatnoj skupini dao je učenik Karlo Abazi koji je bio sudionik događaja i mogao nam je živo predočiti kako su se događaji zbili i kako je reagirala policija. Završnu riječ uputila je Marija Cinotti prateći ponovno analogiju s vodom, poantirajući da je energiju mladih potrebno iskoristiti i preusmjeriti prije nego ona postane razarajuća (nasilna).

Sudjelovanjem u ovoj debati učenici obiju škola stekli su prvo iskustvo javnog razgovora i iznošenja mišljenja na kulturan i tolerantan način, dublje su razmislili o nasilju, posljedicama nasilja i nastojanjima da do nasilja uopće ne dođe. Učenici Osnovne škole Fausta Vrančića pobijedili su u debati te su zajedno sa svojom mentoricom Ljubicom Avdagić nagrađeni slatkišima i posebnim priznanjem.

RASPORED ZVONJENJA

JUTARNJA SMJENA