MARENDA S FAUSTOM

Autor: Viktorija Lokas, 21. 1. 2022.

Projekt „Marenda s Faustom“ nastao je u okviru prijave za natječaj Centra za izvrsnost Splitsko–dalmatinske županije.

Radi se o programu „Čuvari baštine“, koje ovaj Centar kroz različite aktivnosti i projekte provodi usuradnji sa školama. Program je namijenjen potencijalno darovitim, ali i svim učenicimazainteresiranima za projektnu nastavu i istraživačko učenje. Projekti pridonose izgradnji osobnoga,kulturnoga i zavičajnog identiteta te utječu na razvoj svijesti o potrebi očuvanja prirodne i kulturnezavičajne baštine.

Smatramo kako škola mora, u suradnji s lokalnom zajednicom, biti sredina koja njeguje i čuva svoje naslijeđe, a kako naša škola nosi ime Fausta Vrančića on nam je često inspiracija u radu s učenicima. Natječaj „Čuvari baštine“, područje nematerijalna baština, Centra za izvrsnost Splitsko – dalmatinske županije, učinio nam se idealan poticaj za rad.  Odabrali smo područje nematerijalna lokalna baština (velikani moga kraja). Naš projekt je odabran na natječaju, a dobivenim sredstvima ćemo financirati dio aktivnosti projekta. U projektu sudjeluju učenici 6.B razrednog odjela naše škole, uz vodstvo nastavnice Viktorije Lokas i pedagoginje Miljenke Bujas.

Osim Fausta, zanimljiva nam je tradicija „marendavanja“ u Šibeniku pa smo odlučili spojiti ta dva područja naših interesa i otkriti što i kako se jelo u doba kad je živio Faust Vrančić. Projektom želimo  popularizirati lik i djelo ovog velikog izumitelja.

Kako o ovoj temi nema dovoljno pisanih izvora, projekt ćemo realizirati u suradnji sa šibenskim stručnjacima iz različitih domena, muzejske djelatnosti, turističke, kulinarske.

Kao uvod u projekt odabrali smo šetnju s "Faustom po Šibeniku“ uz stručno vođenje gđe. Zlatke Rodin. Kako nam je bilo pogledajte u galeriji.