Osmaši u Vukovaru - terenska nastava

Autor: Administrator , 28. 2. 2018.

Ujutro 20. veljače 2018. s Autobusnog kolodvora u Šibeniku, 45 učenika osmih razreda OŠ Fausta Vrančića, u pratnji razrednika Jasmine Jušić, Snježane Viljac i Šimuna Radnića te nastavnika Borisa Skorića, krenulo je na terensku nastavu „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“.

Unatoč lošim vremenskim prilikama, put je protekao bez problema te smo u Vukovar stigli u ranim večernjim satima. Uslijedio je smještaj u hostel Dubrovnik, a zatim večera u restoranu Istra. Oba objekta nalaze se u sklopu „Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar“, u krugu bivše vojarne 204. brigade HV-a Vukovar.

Prvog radnog dana posjeta Vukovaru, u srijedu 21. veljače, u jutarnjim satima posjetili smo Gradski muzej Vukovar (Dvorac obitelji Eltz) te Muzej vučedolske kulture.  U popodnevnim satima uslijedila su predavanja „Domovinski rat“ i „Bitka za Vukovar“, održana u kongresnoj dvorani hostela Dubrovnik. Nakon predavanja učenici su imali slobodno vrijeme koje smo iskoristili za razgledavanje centra grada. Večer je bila rezervirana za zabavu u diskoteci Quo Vadis.

Drugi radni dan, četvrtak 22. veljače, započeo je razgledavanjem muzejskog postava Domovinskog rata u vojarni. Nakon toga krenuli smo u obilazak memorijalnih lokacija i to sljedećim redoslijedom: Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Kukuruzni put – Put spasa, Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica '91., Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata te na kraju Masovna grobnica Ovčara.

Iako je nakon ručka programom bila predviđena „Škola mira“ i kviz za učenike, zbog nepovoljnih vremenskih prilika i stanja na prometnicama, odlučili smo odmah nakon ručka krenuti prema Šibeniku. Iz Vukovara smo krenuli oko 14:30 sati, a u Šibenik smo sretno stigli oko 24:00 sati.

Terenska nastava u 'gradu heroju' i 'gradu heroja' sve nas je obogatila snažnim dojmovima koje smo donijeli u svoju svakodnevnicu. Valja spomenuti i ponašanje naših učenika koje je tijekom cijelog boravka u hostelu i tijekom svih točki programa terenske nastave bilo za svaku pohvalu, na ponos školi i njihovim obiteljima. Sve pohvale idu i domaćinu za besprijekornu organizaciju, uz želju da se ovaj hvalevrijedan projekt nastavi ostvarivati i u budućnosti. Vukovar to zaslužuje.